Rok 2010 i 2015 w Warszawie
Według stanu na koniec października 2015 r. podaż mieszkań na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Warszawie kształtowała się na poziomie 20,8 tys. jednostek. Równo pięć lat wcześniej, w 2010 r. deweloperzy oferowali w stolicy niespełna 16,3 tys. mieszkań. Rynek nieruchomości w obu analizowanych momentach był inny. W 2010 r. obserwowano spadek cen mieszkań, co było następstwem kryzysu ekonomicznego. Obecnie po okresie stabilizacji cen trwającym od 2013 roku, odnotowuje się delikatną tendencję wzrostową.
Od ponad półtora roku obserwuje się wzrost liczby zawieranych transakcji na warszawskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Rok 2014 był bardzo udany dla deweloperów pod względem sprzedaży mieszkań, jednak dane za okres styczeń – październik 2015 r. wskazują na to, że bieżący rok będzie pod tym względem jeszcze lepszy.
Pierwsze trzy kwartały 2015 r. to sprzedaż na poziomie blisko 13,0 tys. mieszkań. Średnio na kwartał sprzedawano zatem ponad 4,3 tys. mieszkań, a średniomiesięcznie – blisko 1,45 tys. mieszkań. Znakomite wyniki sprzedażowe z pewnością zostaną poprawionew IV kwartale 2015 r., bowiem tylko w październiku br. sprzedano już 2,0 tys. mieszkań. Szacuje się zatem, że roczna sprzedaż na stołecznym rynku może osiągnąć poziom 18,5 tys. upłynnionych mieszkań, co będzie wynikiem rekordowym.
Dla porównania, w pierwszych trzech kwartałach 2010 r. sprzedano nieco ponad 6,8 tys. mieszkań, a więc niemal dwukrotnie mniej niż w analogicznym okresie br. Cały 2010 r. zamknięto wynikiem 9,5 tys. sprzedanych mieszkań.
Trwający obecnie okres prosperity jest efektem m.in. korzystnej sytuacji gospodarczej, wzrostu PKB, a także rekordowo niskich stóp procentowych, które niewymiernie silnie stymulują popyt na mieszkania. Kolejne obniżki dokonywane przez RPP (w marcu 2015 r. obniżka stopy referencyjnej do poziomu 1,5%) coraz bardziej zachęcają klientów do zaciągania kredytów i realizacji zakupów mieszkaniowych. Nie bez znaczenia pozostają także korzystne zjawiska demograficzne w Warszawie, sytuacja na stołecznym rynku pracy, skutki działania Rekomendacji S, a także trwający od początku 2014 r. rządowy program Mieszkanie dla Młodych.
Dobrą koniunkturę wykorzystują także deweloperzy, którzy w odpowiedzi na wysoki popyt masowo wprowadzają na rynek nowe projekty i przygotowują kolejne. W okresie styczeń - październik 2015 r. w Warszawie wprowadzono do sprzedaży blisko 17,0 tys. nowych mieszkań, co również jest wynikiem rekordowym. W tym samym okresie 2010 r. deweloperzy uruchomili sprzedaż 10,6 tys. mieszkań, a w całym 2010 r. nieco ponad 12,0 tys. mieszkań.
Oferta
Opinia o projekcie Rekomendacja projektu deweloperskiego Dekompozycja cen mieszkań Strategia marketingowa Analiza preferencji nabywców mieszkań i domów Monitoring rynku Analiza konkurencji Wycena nieruchomości Analiza 1 km na potrzeby prospektu informacyjnego Memorandum inwestycyjne Doradztwo w zakresie inwestycji publicznych Współpraca z architektami Restukturyzacja projektu deweloperskiego Due Dilligence dewelopera Doradztwo strategiczne Doradztwo transakcyjne Biznesplan Akademiki Senior houses Consulting kompleksowy Unikalne grunty