Podaż mieszkań na rynku pierwotnym
Niewątpliwie, rok 2015 był bardzo dobrym rokiem dla deweloperów. Wysoki popyt na mieszkania wynikał z poprawy sytuacji gospodarczej w kraju, utrzymującego się od marca 2015 roku rekordowo niskiego poziomu stóp procentowych (1,5%), a także z niesłabnącej popularności rządowego programu MDM. Utrzymujące się od kilku lat duże zainteresowanie rynkiem pierwotnym, spowodowało, że deweloperzy chętnie rozpoczynali realizację nowych inwestycji. Odnotowano także zakup rekordowej ilości gruntów pod inwestycje deweloperskie, co świadczy o ambitnych planach deweloperów na przyszłe lata.
Według danych GUS, w ubiegłym roku oddano do użytku 147 821 mieszkań. Jest to o ponad 4,6 tys. mieszkań więcej niż w roku 2014. W porównaniu do rekordowego roku 2008 (okres boomu mieszkaniowego) liczba ta spadła o ponad 17,3 tys. mieszkań. Deweloperzy budujący na sprzedaż i wynajem oddali do użytkowania o 3,4 tys. więcej mieszkań niż w roku 2014.
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w Polsce (w tys.) w latach 2008 - 2015
Liczba inwestycji rozpoczętych w 2015 roku była wyższa niż we wcześniejszych latach. Zaobserwowano o 10,8 proc. więcej nowych inwestycji niż w 2014 roku i aż o 74,6 proc. więcej inwestycji niż w roku 2013. Najwyższa od 2008 roku była też liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (188 822 mieszkania). Liczba ta była o 20,5 proc. większa niż w 2014 roku. Inwestorzy budujący mieszkania na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 97 248 mieszkań, tj. o 25,5 proc. więcej niż przed rokiem. Powyższe wartości wskazują na to, że aktywność deweloperów nie ulega osłabieniu. W związku z tym, w kolejnych latach podaż mieszkań deweloperskich może być jeszcze większa.
Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (w tys.)
Źródło: redNet Property Group (dział Consultingu) na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego
Deweloperzy, by pozyskać jak największą liczbę klientów, dość skrupulatnie badają aktualne zapotrzebowanie na nowe mieszkania. W ten sposób mogą oni jak najlepiej dostosować swoją ofertę do potrzeb potencjalnych nabywców. W końcówce minionego roku oferta deweloperów na największych rynkach mieszkaniowych w Polsce wyniosła nieco ponad 51,3 tys. mieszkań. W porównaniu do oferty z grudnia 2014 roku, liczba mieszkań oferowanych na rynku pierwotnym wzrosła o 7 proc. Ten nieznaczny wzrost oferty świadczy o tym, że popyt na nowe mieszkania wciąż jest bardzo duży.
Oferta
Opinia o projekcie Rekomendacja projektu deweloperskiego Dekompozycja cen mieszkań Strategia marketingowa Analiza preferencji nabywców mieszkań i domów Monitoring rynku Analiza konkurencji Wycena nieruchomości Analiza 1 km na potrzeby prospektu informacyjnego Memorandum inwestycyjne Doradztwo w zakresie inwestycji publicznych Współpraca z architektami Restukturyzacja projektu deweloperskiego Due Dilligence dewelopera Doradztwo strategiczne Doradztwo transakcyjne Biznesplan Akademiki Senior houses Consulting kompleksowy Unikalne grunty