Lubelski rynek nieruchomości mieszkaniowych
Lubelski rynek nieruchomości mieszkaniowych
Rynek mieszkań deweloperskich w Lublinie obok Rzeszowa i Białegostoku jest największym na wschód od Wisły.
Z punktu widzenia nabywców, szeroka oferta na rynku pierwotnym nieruchomości zdecydowanie zachęca do zakupu mieszkania zarówno w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych jak i poszukiwania dodatkowego zysku poprzez zakup mieszkania na wynajem. Grupa osób zainteresowana zakupem nowego mieszkania jest szeroka, bowiem mieszkania poszukują osoby zarówno chcące zmienić dotychczasową lokalizację mieszkania jak i te pragnące zmienić metraż mieszkania i liczbę pokoi. Dodatkowo, mieszkania będą szukać także osoby chcące się usamodzielnić i założyć własne gospodarstwo domowe. Sporą grupę nabywców mieszkań stanowią również studenci, bowiem w Lublinie znajdują się zarówno publiczne uczelnie wyższe (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnika Lubelska), jak i kilka uczelni prywatnych (Wyższa Szkoła Nauk Społecznych, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, Wyższa Szkoła Społeczno – Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie). Co więcej, kolejną, potencjalną grupę nabywców mieszkań będą stanowić cudzoziemcy mieszkający w Lublinie od dłuższego czasu i poszukujący stałego miejsca zamieszkania.
Wysoki poziom sprzedaży mieszkań w ostatnich kwartałach zachęca także deweloperów do wprowadzania na rynek nowych inwestycji, opłacalnych tym bardziej im lepiej są dopasowane do oczekiwań i preferencji kupujących. Ze względu na cenę całkowitą, obecnie największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki oraz małe mieszkania dwupokojowe. W ostatnich latach, średnioroczna oferta mieszkań utrzymywała się na poziomie ok. 2 000 mieszkań. Na chwilę obecną oferowane inwestycje deweloperskie koncentrują się w centralnej, zachodniej i północnej części miasta, przy czym warto zaznaczyć, że w mieście przygotowywane są nowe tereny pod inwestycje mieszkaniowe, szczególnie w dzielnicach wschodnich i północnych.
Na rynku pierwotnym w Lublinie dominują mieszkania w standardzie popularnym. Takie mieszkania cieszą się też największym zainteresowaniem wśród nabywców. Warto jednak z zaznaczyć, że w ofercie deweloperów pojawia się coraz więcej inwestycji w standardzie podwyższonym oraz apartamentowym.
W ostatnich kwartałach ceny mieszkań utrzymują się na dość stabilnym poziomie ok. 4 900 PLN/mkw. Jednak z uwagi na korzystną sytuację na rynku (wysoki poziom sprzedaży oraz szeroką ofertę mieszkań) w najbliższych kwartałach spodziewać się można wzrostu cen do poziomu ok. 5 000 – 5 100 PLN/mkw. Prognozowany wzrost cen mieszkań będzie również uwarunkowany coraz większą ofertą oraz sprzedażą mieszkań w standardzie podwyższonym oraz apartamentowym.
W ostatnich 3 latach w Lublinie odnotowano także większą liczbę mieszkań oddanych do użytkowania niż w latach wcześniejszych. Według Głównego Urzędu Statystycznego w Lublinie w 2013 roku oddano do użytkowania rekordową liczbę 2 358 mieszkań o przeciętnej powierzchni użytkowej 1 mieszkania wynoszące 59,9 mkw. Dla porównania w 2014 roku oddano 1 336 mieszkań średniej powierzchni użytkowej 71,2 mkw., a w 2015 roku 1 836 mieszkań o średniej powierzchni użytkowej 66,3 mkw. W I kwartale 2016 w Lublinie roku oddano do użytkowania 557 mieszkań o średniej powierzchni użytkowej 62,5 mkw. W najbliższych kwartałach nadal będzie można spodziewać się intensywnej aktywności deweloperów bowiem w 2015 roku odnotowano rekordową liczbę pozwoleń wydanych na budowę mieszkań wynoszącą 2 125 mieszkań. Dla porównania w 2013 i 2014 roku wartości te wyniosły odpowiednio 868 oraz 856 mieszkań.
Warto zaznaczyć, że deweloperski rynek mieszkaniowy w Lublinie jest perspektywiczny, a w chwili obecnej jest w bardzo korzystnej sytuacji. Szeroka oferta mieszkań przyczynia się do wysokich poziomów sprzedaży. Dodatkowo, w mieście rozwijają się także nowe segmenty, w tym rynek mieszkań w standardzie apartamentowym. Co więcej, na podstawie danych obejmujących liczbę mieszkań oddanych do użytkowania, a także liczbę wydanych pozwoleń na budowę mieszkań, przewiduje się, że w najbliższych kwartach deweloperski rynek mieszkaniowy będzie się rozwijał, przy czym istotne jest aby nowe inwestycje były zgodne z preferencjami nabywców oraz aby były dostosowane do lokalnego rynku.
Oferta
Opinia o projekcie Rekomendacja projektu deweloperskiego Dekompozycja cen mieszkań Strategia marketingowa Analiza preferencji nabywców mieszkań i domów Monitoring rynku Analiza konkurencji Wycena nieruchomości Analiza 1 km na potrzeby prospektu informacyjnego Memorandum inwestycyjne Doradztwo w zakresie inwestycji publicznych Współpraca z architektami Restukturyzacja projektu deweloperskiego Due Dilligence dewelopera Doradztwo strategiczne Doradztwo transakcyjne Biznesplan Akademiki Senior houses Consulting kompleksowy Unikalne grunty