Warszawski rynek nieruchomości w II kwartale 2016 roku
Warszawski rynek nieruchomości w II kwartale 2016 roku
Drugi kwartał 2016 roku to kontynuacja dobrej passy deweloperów, którzy kolejny raz mogą pochwalić się wysokimi wynikami sprzedażowymi. W ostatnich trzech miesiącach odnotowanych zostało 5 608 transakcji, czyli zaledwie o 3,7% transakcji mniej niż w rekordowym I kwartale 2016 roku. Dla porównania, w analogicznym okresie roku ubiegłego sprzedaż na warszawskim rynku mieszkaniowym była niższa o 22,9% (ponad 1,2 tysiąca transakcji mniej). Największą aktywność nabywców odnotowano w czerwcu, kiedy to sprzedano ponad 2 tysiące mieszkań.
Na koniec czerwca 2016 roku oferta mieszkaniowa stolicy wyniosła 21 737 mieszkań i była wyższa od tej z końca ubiegłego kwartału o 11,1%, kiedy to w sprzedaży było 19 559 mieszkań. Biorąc pod uwagę tylko ofertę z końca kwietnia, ta odnotowana na koniec czerwca wzrosła o nieco ponad 1,2 tysiąca mieszkań. Kolejny raz zaobserwowano również trend wzrostowy liczby gotowych, niesprzedanych mieszkań, które w stanowiły prawie 18% aktualnej oferty. Na koniec czerwca było ich ponad 3,8 tysiąca, czyli o około 400 więcej niż w kwartał wcześniej. Gotowe mieszkania oferowane były w ramach 256 projektów deweloperskich.
Jak widać, pomimo odnotowanej dużej sprzedaży, oferta deweloperów wzrosła, co wynika z ich dużej aktywności na warszawskim rynku mieszkaniowym. Wysoki popyt na mieszkania napędza bowiem działania deweloperów, którzy w drugim kwartale br. wprowadzili do sprzedaży 68 nowych inwestycji oferujących łącznie 7 872 mieszkania. Kwartał wcześniej, w ramach nowych inwestycji do oferty deweloperów trafiło o ponad 2 tysiące mieszkań mniej. W ostatnich trzech miesiącach, pulę mieszkań zasiliło dużo inwestycji, w których średnie ceny mieszkań wahają się w okolicach ok. 7,7 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Ceny te są niższe od dotychczasowej średniej ceny oferowanej na warszawskim rynku nieruchomości, co wpływa na średnią cenę rynku ogółem.
Utrzymujący się w bieżącym roku wysoki popyt na mieszkania w stolicy wciąż napędzają takie czynniki jak: niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, korzystne zjawiska demograficzne w Warszawie, sytuacja na stołecznym rynku pracy, a także zapowiedź kolejnego wzrostu obowiązkowej wysokości wkładu własnego w 2017 roku. Co więcej, trwająca ofensywa deweloperów wydaje się nie mieć końca. Deweloperzy wciąż chętnie kupują grunty pod nowe inwestycje mieszkaniowe. Natomiast badanie preferencji nabywców pozwala im na jak najlepsze dopasowanie oferty do potrzeb i oczekiwań przyszłych klientów. Biorąc pod uwagę zarówno czynniki ekonomiczne, jak i zachowanie deweloperów i nabywców w pierwszej połowie bieżącego roku, można spodziewać się, że popyt na mieszkania w Warszawie pozostanie na porównywalnie wysokim poziomie w kolejnych miesiącach.
Oferta
Opinia o projekcie Rekomendacja projektu deweloperskiego Dekompozycja cen mieszkań Strategia marketingowa Analiza preferencji nabywców mieszkań i domów Monitoring rynku Analiza konkurencji Wycena nieruchomości Analiza 1 km na potrzeby prospektu informacyjnego Memorandum inwestycyjne Doradztwo w zakresie inwestycji publicznych Współpraca z architektami Restukturyzacja projektu deweloperskiego Due Dilligence dewelopera Doradztwo strategiczne Doradztwo transakcyjne Biznesplan Akademiki Senior houses Consulting kompleksowy Unikalne grunty