Przyszłość rynku deweloperskiego w Warszawie
Rynek nieruchomości w I połowie 2017 roku
I połowa 2017 roku była rekordowa pod względem liczby transakcji zawartych na warszawskim rynku nieruchomości. Nabywców znalazło ponad 13,7 tys. mieszkań, czyli prawie o 10% więcej niż w II połowie 2016 roku, kiedy to również odnotowano historyczny wynik sprzedaży. Na koniec I półrocza br. w ofercie mieszkaniowej w Warszawie pozostawało 18 519 lokali.
W I połowie 2017 roku, w Warszawie wydano pozwolenie na budowę dla 14 304 mieszkań, z czego 94,5% stanowiły mieszkania deweloperskie. Zgodnie z danymi GUS, rozpoczęto budowę 10 361 mieszkań, z czego aż 97,2% stanowiły mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem.
Szanse dla rozwoju rynku nieruchomości w Warszawie
Jednym z czynników kształtujących rynek nieruchomości są zjawiska demograficzne. W przypadku Warszawy prognozowany jest wzrost liczby ludności wynikający z utrzymującego się wysokiego salda migracji wewnętrznych (średnio 8-10 tys. osób rocznie) oraz dostępności uczelni wyższych. Według danych GUS do 2020 roku liczba ludności stolicy zwiększy się o ponad 8,9 tys., co przełoży się na zainteresowanie mieszkaniami. Pozytywny wpływ na rynek mieszkaniowy ma również rozwój stołecznego rynku pracy, spadek bezrobocia oraz wzrost wynagrodzeń.
Niewątpliwie, szansą dla rozwoju warszawskiego rynku nieruchomości będą także pakietowe zakupy mieszkań przez inwestorów. Do ożywienia rynku może również znacząco przyczynić się wprowadzenie w Polsce REIT- ów, czyli spółek rynku wynajmu nieruchomości umożliwiających mniej zamożnym inwestorom inwestowanie w mieszkania.
Zagrożenia dla rynku nieruchomości w Warszawie
W nadchodzących latach kluczowym czynnikiem ryzyka dla popytu na mieszkania będzie wzrost stóp procentowych. Zapowiadane podwyżki doprowadzą jednocześnie do ograniczenia popytu (podniesienie kosztów kredytów hipotecznych, spadek atrakcyjności inwestowania w mieszkania) oraz przyczynią się do zmniejszenia zainteresowania inwestorów rynkiem mieszkaniowym, na skutek wzrostu kosztów ich funkcjonowania. Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu dała jednak sygnał, że ewentualnych zmian można się spodziewać najszybciej w 2018 roku.
Zakończenie programu MdM w przyszłym roku również może osłabić popyt na rynku deweloperskim. Do zagrożeń należy również zaliczyć wprowadzenie rządowego programu Mieszkanie Plus, który ma zaoferować ludziom tańszy wynajem mieszkań z opcją dojścia do własności. Co więcej, rosnące wynagrodzenia pracowników budowlanych przyczynią się do dalszego wzrostu kosztów wytworzenia budynków, co odbije się niekorzystnie na cenach oferowanych mieszkań.
Prognoza
W opinii analityków redNet Property Group, II połowa 2017 roku upłynie pod znakiem utrzymującej się na wysokim poziomie sprzedaży i nowości na rynku pierwotnym. Do końca roku w Warszawie sprzedanych zostanie łącznie 26,0 tys. mieszkań, a oferta na koniec grudnia br. osiągnie poziom 20,0 tys. mieszkań. Według szacunków na 2017 r., deweloperzy wprowadzą do oferty prawie 25,0 tys. mieszkań.
Prognozuje się, że w 2018 roku nastąpi spowolnienie na stołecznym rynku nieruchomości. Deweloperzy sprzedadzą mniej, bo ok. 20,0 tys. mieszkań, w związku z czym oferta na koniec roku wrośnie do 24,0 tys. mieszkań. W kolejnych latach sprzedaż mieszkań osiągnie poziom średni około 3,8 tys. mieszkań kwartalnie. Działalność deweloperów wciąż będzie ukierunkowana na budowę pojedynczych budynków wielorodzinnych lub większych osiedli mieszkaniowych.
Ceny mieszkań w Warszawie
Zdaniem analityków, druga połowa 2017 roku przyniesie niewielki wzrost cen mieszkań na poziomie +1% w skali roku. Od 2018 roku zaczną ulegać zmianie tendencje zakupowe nabywców, na co największy wpływ będzie miało zakończenie rządowego programu MdM. Prognozuje się, że w przyszłym roku ceny mieszkań spadną o 1,5%, a w 2019 roku ceny utrzymają się na porównywalnym poziomie. Znaczący wpływ na ceny mieszkań będą miału przewidywane w najbliższych latach podwyżki stóp procentowych.
Oferta
Opinia o projekcie Rekomendacja projektu deweloperskiego Dekompozycja cen mieszkań Strategia marketingowa Analiza preferencji nabywców mieszkań i domów Monitoring rynku Analiza konkurencji Wycena nieruchomości Analiza 1 km na potrzeby prospektu informacyjnego Memorandum inwestycyjne Doradztwo w zakresie inwestycji publicznych Współpraca z architektami Restukturyzacja projektu deweloperskiego Due Dilligence dewelopera Doradztwo strategiczne Doradztwo transakcyjne Biznesplan Akademiki Senior houses Consulting kompleksowy Unikalne grunty