Czy to już pierwsze oznaki ożywienia na rynku mieszkaniowym?
Ostatni kwartał 2008 roku był dla deweloperów najgorszym okresem od wielu lat. Wraz z niepokojącymi informacjami, płynącymi zarówno ze świata jak i kraju, odnośnie nienajlepszej kondycji gospodarki, a przede wszystkim fatalnej sytuacji na rynku finansowym, sprzedaż mocno wyhamowała. W ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku w Warszawie sprzedanych zostało niespełna 900 mieszkań, co było wartością ponad dwukrotnie niższą niż w kwartale poprzednim. Wiele osób wstrzymało się z dokonaniem transakcji, co wynikało nie tylko z ograniczonego dostępu do kredytów hipotecznych. Również klienci dysponujący gotówką decydowali się często na skorzystanie z bardzo wysoko oprocentowanych lokat jednocześnie przesuwając o kilka miesięcy datę zakupu mieszkania - większość korzystnie oprocentowanych lokat terminowych zawierana była na okres 3-6 miesięcy bez możliwości rolowania ich na równie korzystnych warunkach.
Dane płynące z monitoringu rynku prowadzonego systematycznie przez redNet Consulting odnośnie sprzedaży dokonanych w I kwartale 2009r. wskazują na pewne ożywienie. W okresie od stycznia do marca sprzedanych zostało blisko 1 400 lokali mieszkalnych, co oznacza wzrost o prawie 40% w stosunku do poprzedniego kwartału.
Dzielnicą charakteryzującą się najwyższym tempem sprzedaży okazało się Bemowo, w którym sprzedane mieszkania stanowiły 13% wszystkich mieszkań sprzedanych w tym okresie w Warszawie. Na drugim miejscu, z udziałem 12%, znalazł się Mokotów. Trzecie miejsce przypadło ex aequo dla Wilanowa, Woli i Białołęki – w każdej z tych dzielnic sprzedano po 9% wszystkich mieszkań, które znalazły nabywców na rynku warszawskim.
Spośród dzielnic warszawskich największym wzrostem zainteresowania nabywców w I kwartale 2009 roku charakteryzował się Wilanów. Podczas, gdy jeszcze w styczniu sprzedaż mieszkań w tej dzielnicy stanowiła zaledwie 5% wolumenu miasta, tak w marcu osiągnęła już wartość 12%.
Ze względu na wysoką podaż i dużą konkurencję pomiędzy deweloperami ceny zlokalizowanych na Wilanowie mieszkań w ostatnim czasie wyraźnie spadły. Natomiast jakość oferowanych w tym rejonie lokali jest bardzo wysoka – często porównywalna z budynkami apartamentowymi położonymi w centralnych dzielnicach. Wobec tego relacja jakości do ceny przedstawia się korzystnie na tle innych warszawskich dzielnic, co zdają się dostrzegać nabywcy mieszkań, dokonując coraz częstszych zakupów właśnie w tym rejonie.
Oferta
Opinia o projekcie Rekomendacja projektu deweloperskiego Dekompozycja cen mieszkań Strategia marketingowa Analiza preferencji nabywców mieszkań i domów Monitoring rynku Analiza konkurencji Wycena nieruchomości Analiza 1 km na potrzeby prospektu informacyjnego Memorandum inwestycyjne Doradztwo w zakresie inwestycji publicznych Współpraca z architektami Restukturyzacja projektu deweloperskiego Due Dilligence dewelopera Doradztwo strategiczne Doradztwo transakcyjne Biznesplan Akademiki Senior houses Consulting kompleksowy Unikalne grunty