Inwestowanie w nieruchomości wakacyjne – alternatywa dla oszczędzania
Własny apartament w kurorcie jest marzeniem wielu osób. Oprócz możliwości korzystania z nieruchomości we własnym zakresie, może on stanowić także lukratywną inwestycję, będącą alternatywą dla inwestowania na giełdzie, czy w lokaty bankowe. W Polsce jest to wciąż nowa forma biznesu, jednak jej popularność z roku na rok rośnie.
Samodzielny wynajem
Najpopularniejszą formą inwestowania spotykaną na polskim rynku jest zakup nieruchomości z myślą o wynajmie. Samodzielny zakup daje inwestorowi swobodę wyboru w zakresie lokalizacji, standardu czy przeznaczenia nieruchomości. Może on wynajmować lokal przez cały rok lub tylko w okresie sezonu turystycznego. Praktycznie w każdym momencie inwestor może zrezygnować z wynajmu i cieszyć się dostępem do swojego lokum. Do najważniejszych zalet tej formy inwestowania należy niezależność właściciela w podejmowaniu decyzji, a także możliwość zmiany modelu inwestycyjnego praktycznie w każdym momencie, oczywiście w zgodzie z zawartymi z najemcami porozumieniami. Jako wadę należy jednak wskazać na często wysoki koszt zakupu nieruchomości, a także konieczność zaangażowania znacznej ilości czasu w poszukiwanie nieruchomości i następnie zarządzanie nią.
Condo
Alternatywą dla zakupu mieszkania z myślą o wynajmie może być zakup mieszkania w systemie condo. System ten powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 80 XX wieku, jednak rozkwit zjawiska nastąpił dopiero pod koniec lat 90. Trend dobrze przyjął się w Kanadzie, Ameryce Południowej oraz w Europie Zachodniej. Inwestor jest właścicielem mieszkania, jednak zarządzanie i administrowanie nieruchomością jest delegowane na specjalistyczną firmę. Każdy pokój w takim hotelu może być własnością innej osoby. Właściciele przez kilka tygodni w roku wykorzystują pokój jako nieruchomość wakacyjną, w pozostałym czasie pokoje są wynajmowane przez operatora hotelu, a zyski dzielone pomiędzy niego i właściciela, z zastosowaniem odpowiedniego parytetu. W pierwszych kilku latach zysk jest często gwarantowany, a w kolejnych zależy od obłożenia w hotelu. Wariantów zarządzania finansami condo hoteli jest dużo i zależą one od indywidualnych ustaleń z deweloperem. Zakupu nieruchomości w systemie condo często dokonują nie tylko osoby fizyczne, ale też firmy chcące pomnażać kapitał. Do plusów inwestowania w systemie condo można zaliczyć możliwość czerpania zysków przy minimalnym nakładzie czasu, a także posiadanie własnego apartamentu, najczęściej o wysokim standardzie i w korzystnej turystycznie lokalizacji. Jako wadę należy jednak wymienić ograniczoną możliwość korzystania z nieruchomości, a także konieczność dzielenia się zyskami z operatorem hotelu. Roczna stopa zwrotu, na jaką mogą liczyć inwestorzy to 6 – 9%, w zależności od lokalizacji, standardu inwestycji a także zarządzania operatora. Najpopularniejsze lokalizacje to głównie pas nadbałtycki: Sopot, Kołobrzeg, Międzyzdroje. Góry i jeziora cieszą się mniejszym zainteresowaniem, choć i ich popularność wzrasta.
Mapa: Lokalizacja condohoteli; Źródło: redNet Property Group, dział Consultingu, na mapie arcgis.com
Timesharing
Ciekawą propozycją dla osób, które chcą korzystać z własnej nieruchomości wakacyjnej, może być timesharing. Określenie to pochodzi od angielskich słów „time” (czas) i „share” (dzielić się). Osoba przystępująca do umowy timesharingu nie staje się właścicielem nieruchomości, jednak może w okresie umowy (najczęściej trzyletniej) korzystać z nieruchomości wakacyjnej w określonym czasie i na określonych w umowie zasadach. Zaletą tej formy inwestowania jest stosunkowo niedrogi dostęp do nieruchomości wakacyjnej, często z możliwością korzystania z różnych lokalizacji. Niewątpliwym minusem jest jednak brak prawa własności do nieruchomości, a także brak dodatkowych dochodów płynących z wynajmu innym podmiotom.
Co wybrać?
Ostateczna decyzja, którą z form lokaty kapitału wybrać, powinna wynikać z indywidualnych potrzeb, możliwości finansowych i dostępności inwestora. Osobom, które chcą się zaangażować w proces najmu i czerpania z niego korzyści majątkowych, rekomenduje się zakup nieruchomości z myślą o wynajmie. System condo będzie odpowiedni dla osób, które dysponują mniejszą ilością czasu i preferują zlecenie zadań administracyjnych firmie zewnętrznej, nawet kosztem niższych dochodów i ograniczonego dostępu do nieruchomości. Osoby, które nie dysponują wystarczającą ilością środków, aby dokonać zakupu nieruchomości, jednak cenią sobie pewność miejsca spędzenia czasu wolnego, powinny rozważyć opcję timesharingu.
Tabela: Zalety i wady różnych form inwestowania w nieruchomości wakacyjne; Źródło: redNet Property Group, dział Consultingu
Oferta
Opinia o projekcie Rekomendacja projektu deweloperskiego Dekompozycja cen mieszkań Strategia marketingowa Analiza preferencji nabywców mieszkań i domów Monitoring rynku Analiza konkurencji Wycena nieruchomości Analiza 1 km na potrzeby prospektu informacyjnego Memorandum inwestycyjne Doradztwo w zakresie inwestycji publicznych Współpraca z architektami Restukturyzacja projektu deweloperskiego Due Dilligence dewelopera Doradztwo strategiczne Doradztwo transakcyjne Biznesplan Akademiki Senior houses Consulting kompleksowy Unikalne grunty